Środki chemiczne do uzdatniania wody w wannach spa, jacuzzi i minibasenach ogrodowych

Jakie środki chemiczne do pielęgnacji wody w wannie spa wybrać?

Jeśli kupiłeś już wannę spa czy jacuzzi ogrodowe, przeczytaj jak dbać o to, by utrzymać krystalicznie czystą wodę przez cały czas użytkowania.

W wannach z jacuzzi woda jest cały czas podgrzewana, zachowując stale wysoką temperaturę, która stanowi doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Wymiana wody w jacuzzi po każdorazowym skorzystaniu nie jest ekonomicznym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepszym jest zastosowanie odpowiednich środków chemicznych. Aby nie zniszczyć podzespołów urządzenia spa, zalecamy korzystanie z profesjonalnej chemii producenta wanien spa – Wellis® Crystal, które są niezwykle skuteczne i zarazem wydajne. Nie są szkodliwe dla skóry i nie wydzielają drażniących zapachów.

Jak dbać o wodę w jacuzzi?

Zestaw Wellis® Crystal All-in-One Water Treatment składa się z dwóch butelek krystalizatora oraz tabletek chloru z dozownikiem. Krystalizator i chlor (te proponowane w zestawie lub dostępne osobno) stanowią wystarczający zestaw do standardowej dezynfekcji wody w jacuzzi. Pozostałe wymienione w artykule środki przeznaczone są do regulowania parametrów wody w celu utrzymania ich na zalecanym poziomie.

Wellis® Crystal All-in-One Water Treatment należy przed użyciem wstrząsnąć i odmierzyć odpowiednią ilość płynu. Ile płynu należy użyć zależy od pojemności wanny. Jeśli pojemność wynosi 1200 l należy użyć 100 ml środka. Wraz ze wzrostem pojemności wanny – należy zwiększać miarkę płynu – 25 ml na każde 200 litrów wody (np. jeśli pojemność wanny zawiera się w przedziale 1200 – 1400 l nalezy odmierzyć 125 ml płynu). Płyn należy wlać bezpośrednio do wanny, a następnie włączyć pompy na pełną moc na około 2 minuty, dodatkowo można dodać tabletkę chloru.

Zestaw Wellis® Crystal All-in-One Water Treatment jest dostępny także w wersji mini – bez tabletek chloru, które można nabyć osobno.

Czym dezynfekować wodę w jacuzzi?

Do dezynfekcji i zachowania krystalicznie czystej wody w wannie spa można zastosować: tabletki chloru Wellis® lub aktywny tlen w granulkach Wellis®. Ze względu na utrzymywanie wysokiej temperatury wody zdecydowanie polecamy zastosować chlor. Wysokiej jakości tabletki chloru oferowane przez Wellis, nie podrażniają skóry ani nie wydzielają intensywnego zapachu, a skutecznie dezynfekują wodę, zapewniając jej czystość. Rekomendujemy stosowanie tabletek chloru po 1 co 3-4 dni.

Jeśli zdecydujemy się na korzystanie z granulatu z aktywnym tlenem, dla zachowania higieny wody należy stosować preparat po każdorazowym korzystaniu z kąpieli w jacuzzi.

Jak często dezynfekować wodę w jacuzzi?

Częstotliwość stosowania chemii do wanien spa zależy od wielu czynników: m.in. częstotliwości używania, temperatury wody, ekspozycji na światło, częstotliwości otwierania pokrywy.

Przy umiarkowanym korzystaniu z kąpieli do profilaktycznej dezynfekcji wody rekomendujemy stosowanie tabletek chloru po 1 co 3-4 dni.

Jak sprawdzić pH wody w jacuzzi?

Do kontroli poziomu pH wody w wannie spa można użyć paskowego testera wody Wellis® Crystal Pool & Spa Test Strips, który mierzy twardość całkowitą, chlor całkowity, zawartość chromu/bromu, zasadowość całkowita oraz pH.

Pasek testowy należy zanurzyć w wodzie, następnie odczekać określony czas i sprawdzić kolor zabarwienia porównując ze wzornikiem. Jest to opcja najprostsza i niskobudżetowa, obarczona jednak ryzykiem niedokładności pomiaru.

ICO Smart Water – monitoring 24/7 jakości wody

Rekomendowanym przez Wellis sposobem pomiaru parametrów wody jest pływający na wodzie ICO Smart Water – tester pH, chloru, temperatury i przewodności wody.

Urządzenie posiada wbudowane sondy, które monitorują 24 godziny na dobę parametry wody i przesyłają aktualne dane na telefon użytkownika (bezpłatna aplikacja ICO jest dostępna dla GooglePlay i AppStore). Gdy jakość wody ulegnie pogorszeniu ICO Smart Water wysyła powiadomienia z odpowiednimi zaleceniami. Rozwiązanie to jest dość kosztowne, jednak gwarantuje stały monitoring jakości wody.

Jak zapewnić odpowiednie pH wody w wannie spa?

Warto pamiętać, że pH wody po każdej kąpieli może ulec zmianie. Częste korzystanie z jacuzzi podnosi pH. Jest to naturalny proces, dlatego zalecamy regularną kontrolę parametrów wody – za pomocą pasków testowych lub testera ICO Smart Water.

Ponadto zapewnienie pH na odpowiednim poziomie powoduje, że stosowane środki chemiczne prawidłowo spełniają swoją dezynfekującą rolę. Gdy pH wody jest za niskie lub zbyt wysokie stosowanie środków chemicznych obniża ich skuteczność.

Za wysokie pH wody w jacuzzi – jak obniżyć pH wody w jacuzzi?

Za wysokie pH osłabia działanie środków chemicznych do dezynfekcji wody, co prowadzi do zwiększenia zanieczyszczenia wody i jej mętnienia, powoduje także osadzanie się kamienia co w konsekwencji może prowadzić do zatykania się filtrów. Zachowanie odpowiedniego poziomu pH gwarantuje utrzymanie czystości wody.

Jeśli pH jest powyżej 7,6 należy zastosować Wellis® Crystal pH Down – zgodnie ze wskazówkami producenta, dostępnymi na opakowaniu.

Aby obniżyć pH o 0,1 jednostki należy dodać 20 ml preparatu Wellis® Crystal pH Down na 1000 litrów wody.

Za niskie pH wody w jacuzzi – jak wyrównać?

Zbyt niskie pH wody może mieć szkodliwy wpływ na skórę, podrażniając ją lub na samo urządzenie, powodując korozję wyposażenia.

Jeśli pH wody oscyluje poniżej wartości 7,0 należy zastosować Wellis® Crystal Alkalinity Balancer – zgodnie ze wskazówkami producenta, dostępnymi na opakowaniu.

Należy dodać do wody 1 lub 2 łyżki stołowe preparatu, następnie włączyć wszystkie pompy na co najmniej 30 minut. Po upływie tego czasu należy zmierzyć parametry wody (np. paskami testowymi) i w razie potrzeby powtórzyć zabieg. Zasadowość wody powinna oscylować między 80 a 120 ppm.

Środek stabilizuje poziom pH – zwiększa całkowitą zasadowość wody oraz zapobiega gwałtownym wahaniom pH.

Co zrobić gdy woda w jacuzzi się pieni? Dlaczego w ogóle woda w wannie spa się pieni?

Przyczyn powstawania piany w wannie spa może być kilka. 

Podczas pracy dysz powietrznych wytwarzane są bąbelki, które po wypłynięciu na powierzchnię wody powinny pękać. Jeśli poddawane są nadmiernym działaniom środków powierzchniowo czynnych, nie pękają i tworzy się mało estetyczna piana. Może być ona powodowana resztkami mydła lub innych tłuszczów, pozostałych z kosmetyków, niską twardością wody, zastosowaniem olejków zapachowych, a nawet użyciem płynu do zmiękczania tkanin – jeśli kostium kąpielowy został w nim wypłukany.

Jeśli zbyt długo woda w wannie spa nie jest zmiana, również może doprowadzić do powstawania nieestetycznej piany. Rekomendujemy zmianę wody w jacuzzi co 2 miesiące (w przypadku umiarkowanej częstotliwości korzystania).

Jak uniknąć powstawania piany w jacuzzi?

Przed skorzystaniem z relaksującej kąpieli w jacuzzi należy dokładnie opłukać ciało z mydła i innych kosmetyków. Przed kąpielą nie należy używać balsamów ani perfum. Dodatkowo regularna kontrola poziomu pH wody pozwoli zachować jej czystość na dłużej.

Jak usunąć pianę w wodzie?

Do usuwania piany w wodzie Wellis zaleca stosowanie Wellis® Crystal Foam Down – preparat nie zawiera tłustych substancji. Przed użyciem należy energicznie wstrząsnąć, następnie wlać odmierzoną ilość środka bezpośrednio do wody. Efekt będzie szybko zauważalny.

Jak zachować krystalicznie czystą wodę w wannie spa?

Korzystanie z jacuzzi jest niewątpliwie przyjemną atrakcją, aby stale cieszyć się komfortem higienicznie czystej wody, należy o nią dbać. Przy częstym korzystaniu z odprężających kąpieli w jacuzzi zalecamy regularne korzystanie z krystalizatora Wellis® Crystal Bright and Clear.

Płyn Wellis® Crystal Bright and Clear skutecznie neutralizuje zanieczyszczenia powstałe w wodzie z czynników zewnętrznych – rozpuszcza brud, pozostałości mydła, olejków czy balsamów. Regularnie stosowany gwarantuje krystalicznie czystą i przejrzystą wodę. Przy częstym korzystaniu z jacuzzi zalecamy stosowanie środka raz w tygodniu.

W celu dezynfekcji wody należy odmierzyć 100 ml płynu i wlać bezpośrednio do wanny, następnie włączyć opcję filtracji na około godzinę. Po zakończeniu procesu należy filtr dokładnie wypłukać.

Higiena wody w minibasenach ogrodowych – jaką chemię wybrać?

Minibaseny ogrodowe zwykle mają większą pojemność niż całoroczne wanny spa, dlatego polecamy zestaw do uzdatniania wody Wellis® Crystal for Swim Spa. W skład zestawu wchodzi 26 saszetek środka Wellis Crystal (26 po 100 gram), tabletki chloru 90/20 (30 szt.) z dozownikiem i ściereczką. Dołączona jest także instrukcja obsługi – jak stosować środki chemiczne do uzdatniania wody w minibasenie ogrodowym, aby woda była krystalicznie czysta cały czas.

Wellis® Crystal for Swim Spa stanowi przyjazny dla środowiska system pielęgnacji wody, który jest jednocześnie bezpieczny, prosty i bardzo skuteczny. Regularne stosowanie kuracji raz w tygodniu zapobiega się odkładaniu problematycznego wapnia, a dodatkowo usunie istniejące osady, które stanowią pożywkę do rozwoju bakterii i innych mikroorganizmów, a system ozonowania czy lampa UV-C usuną resztki zanieczyszczeń.